Predgovor četvrtoj samostalnoj izložbi
U prethodnom blogu smo se dotakli teme izložbi i razloga zašto umjetici imaju potrebu izlagati te načina kojima ih javnost može podržati. Laura Rainbow je upravo otvorila svoju četvrtu samostalnu izložbu a ovdje donosimo cijeli predgovor četvrtoj samostalnoj izložbi
Predgovor napisala kustosica Saša Brkić Christensen
“Nešto manje od godine dana prošlo je od otvorenja izložbe Ptice sreće, prve samostalne izložbe keramičarke Laure Rainbow. Danas, deset mjeseci kasnije, u Hrvatskom likovnom društvu autoričine Ptice sreće ponovno ispunjaju prostor galerije, ali u novim oblicima, fomama i skulpturalnim rješenjima, pod nazivom Ptice sreće – sve su veće.
Ciklus Ptica sreće nastao je kao umjetničina reakcija na ograničavanje ljudskih sloboda. Promatrajući nesretne, neslobodne ljude, umjetnica je probudila svijest o tome koliko je ljudima sloboda bitna za sreću. Njezine keramičke ptice, koje nesmetano i slobodno letjele svijetom, postale su tako Ptice sreće. Ova ideja i poruka danas joj je jednako važna kao u trenutku u kojem je nastala, te s jednakim zanosom nastavlja oblikovati svoje Ptice sreće.
Laura Rainbow, zagrebačka je umjetnica s osamnaestogodišnjim iskustvom u oblikovanju keramike, te nije začudno da u ovoj tematski usmjerenoj cjelini neprestano pronalazi nove ideje i inspiracije, stvarajući unikatne oblike i forme. Ovaj put, njezine su Ptice sreće znatno većih dimenzija, te se umjetnica upustila u oblikovanje figura koje zauzimaju impresivne skulpturalne dimenzije, samostalno zaokupljajući pažnju promatrača. Istovremeno, Laura Rainbow istražuje i figure manjih dimenzija, jednako intrigantne u likovnim i kolorističkim rješenjima, gotovo filigranske minijature, koje izazivaju interes pojedinačno, ali i kao jata koja čine skladnu cjelinu.
I ovaj se put umjetnica odlučila za alternativne i tradicionalne tehnike oblikovanja i paljenja gline te u prostoru galerije otkrivamo radove izvedene u terakoti, ali i oblikovane u zahtjevnim tehnikama saggara i rakua. Koloristički, opredjeljuje se za boje iz prirode, stvarajući ptice u zagasitim i smirenim tonovima smeđe, ali i za brojne nijanse živih boja poput žute, plave, ljubičaste ili ružičaste. Tonovi su ponekad suzdražani i mat obrade, dok ponekad svom jačinom isijavaju s uglađenih površina skulptura. Osim bojom, površina skulpture često je dodatno obrađena, čime autorica forme pretvara u umjetnička platna po kojima crta, slika, rezbari i utiskuje uzorke, stvarajući razigranu i dinamičnu seriju jedinstveno oblikovanih figura, od kojih svaka nosi vlastito ime i karakter.
Osim trodimenzionalnih radova, na ovoj izložbi Laura Rainbow predstavlja i novi ciklus radova koje bismo mogli opisati kao skulpturalne slike. Riječ je o gotovo dvodimenzionalnim skulpturama koji svoju posebnost iskazuju kroz reljefnu teksturalnost. Ovi su radovi nešto većih dimenzija i imaju zagasitiji kolorit, što proizlazi iz autoričine poruke. Naime, ove dvodimenzionalne, uokvirene skulpture ptica, oblikovane poput reljefa, uklapaju se u kolekciju Ptica sreće, no ova umjetnička serija naglašava važnost očuvanja šuma, kao prirodnih staništa svih životinja. Podsjeća nas na to da smo i mi, ljudi, dio istog ekološkog sustava, potičući nas na razmišljanje, posebno o naslijeđu koje ostavljamo budućim generacijama. Iako ptice mogu slobodno letjeti svijetom, one su najsretnije u svojim prirodnim staništima, koja, nažalost, nestaju. Zbog toga su ove Ptice sreće prikazane u dvodimenzionalnom formatu – i dalje imaju oblik ptica, ali ptica koje više ne mogu slobodno letjeti. Ograničene su okvirom, poput ptica koje su izgubile svoj dom u šumi porušenih stabala. Kao što autorica pojašnjava, svaki element prirode ima svoju ulogu, pa tako i stijene i kamenje, čije otiske možemo vidjeti u njezinim dvodimenzionalnim radovima. Otisci stijena u skulpture unose stvarne tragove prirode, njihovu ljepotu, ali i naglašavaju umjetničinu poruku.
Osim što se Laura Rainbow predstavlja dvijema serijama radova, u čitavoj izložbi pronalazimo dvojni karakter – s jedne strane šarenilo, a s druge strane prigušeni tonovi, s jedne strane trodimenzionalna plastičnost, a s druge dvodimenzionalna reljefnost. S jedne strane, Ptice sreće što odražavaju radost koju Laura Rainbow pronalazi u vlastitom stvaralaštvu, ali i radost novih vlasnika u čije domove one otputuju, dok s druge strane progovaraju ozbiljne poruke o problemima u društvu, o kojima autorica nastavlja govoriti svakim novim radom. “